گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند به سبک آرکا

گلخانه محلی است برای پرورش گیاهان و محصولات غذایی که آن‌ها را از باد و باران حفظ نموده و شرایط رشدشان را فراهم می‌آورد.

تولید محصولات گلخانه‌ای در مناطق روستایی کشورهای صنعتی، با آب و هوای ملایم و درجه حرارت معتدل و حتی مناطق استوایی، روز به روز در حال افزایش است. پرورش میوه‌های مرغوب در زمین‌های حتی کوچک، درآمد خوبی را برای ساکنین فراهم آورده است. گلخانه ها امکان کشت در برخی مناطق خشک و گرمسیری و غیر قابل کشت را به وجود آورده اند. گلخانه‌های پلاستیکی اغلب مناسب آب و هوای معتدل اند و در بسیاری موارد برای حداقل سرمایه طراحی می‌شوند زیرا هدف سیستم‌های کوچک، بهره وری بالا با هزینه‌های پایین است.

در یک گلخانه هوشمند تمام مراحل آبیاری، تهیه‌ی محلول مورد نیاز گیاه، تنظیم PH،EC،  کنترل دما و رطوبت محیط گلخانه به صورت خودکار صورت می گیرد. امکان تولید مستمر محصولات در تمام طول سال بدون تاثیر از محدودیت‌های موجود، از مزایای به کارگیری فناوری تولید محصولات گلخانه هوشمند محسوب می‌شود.

در گلخانه‌ هوشمند با استفاده از تجهیزات پیشرفته سنسور دار، عملگرهای خاص جهت تزریق مواد معدنی افزودنی و سیستم پردازشگر هوشمند، می‌توان به طور پیوسته با استفاده از الگوریتم‌های کنترلی هوشمند تمامی پارامترهای موردنظر را کنترل کرد. همچنین استفاده‌ی مجدد از آبِ برگشتی علاوه بر صرفه‌ی اقتصادی و جلوگیری از هدر رفتن آب و مواد افزودنی وابسته به آن، تاثیر بسزایی در بهداشت محیط زیست خواهد داشت.

فن، پد هیتر، مه پاش، پنجره‌ی سقفی و پنجره کناری از موارد قابل کنترل در گلخانه هوشمند هستند که با تعبیه عملگرهایی بر روی آن ها،  درعین صرف کمترین میزان انرژی، دما و رطوبت را در مقادیر مطلوب کنترل می‌کنند و کیفیت و کمیت محصول را افزایش می‌دهند. همچنین گزارشات کارهای انجام شده نیز برای کاربر ارسال می‌شود.

نصب ٢ دوربین با پایه‌های پن تیلیت در دو سوی گلخانه هوشمند، امکان مشاهده وضعیت عمومی گلخانه‌ هوشمند بر روی اپلیکیشن سیستم هوشمند یا صفحه‌ی مورد نظر بر روی مرورگر، برای کاربر یا کارشناسان مربوطه  فراهم می‌گردد.

1 نظر شما در مورد “گلخانه هوشمند

  1. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

نظرات بسته شده است.